Премини към основното съдържание

Закупих селскостопански дрон (БЛС) - какво следва?

Селскостопански дрон
  • k_ivanova
  • 26-Feb-2025

1. Регистрация за оператор на БЛС

Следва да се регистрирате като оператор на БЛС. Регистрацията за оператор на БЛС е уеб базирана услуга и се извършва на drones.caa.bg. „Регистрацията на дрона“ се доказва, чрез маркиране на дрона със стикер с получения уникален цифров регистрационен номер на оператора на БЛС, който е във формат BGR-1234567890abc-def, където BGR e кодът на съответната държава членка по регистрация последван от комбинация от 13 буквено-цифрови знака, като символите след тирето са конфиденциални и не се поставят на стикера.

2. Категория на летене с дрон за пръскане

Използването на дрон над 25кг, който ще извършва пръскане, е съгласно изискванията на специфична категория.

3. Запознайте се с нормативните изисквания

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/947 регламентира полетите с дрон в специфична категория. В допълнение Европейският авиационен регулатор Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA) публикува така наречените Приемливи средства за съответствие и ръководни материали (AMC&GM), които дават допълнителни насоки за изпълнението на регламента. За улеснение EASA публикува един документ обединяващ регламента с тези допълнителни насоки, наречен Easy Access Rules for Unmanned Aircraft Systems, който може да бъде намерен тук.

4. Конкретни действия за да летите с дрон за пръскане.

4.1. Получете разрешение от ГД ГВА за експлоатация в специфична категория:

За експлоатация в специфична категория се изисква разрешение от ГД ГВА преди започването на дейността. Характерното при специфичната категория е, че обхваща експлоатация на БЛС с по-висок риск, за която следва да се извършва изчерпателна оценка на риска, така че да се определи кои изисквания са необходими, за да се поддържа безопасността на експлоатацията.

4.1.1. Изгответе оценка на риска:

За изготвянето на оценката на риска, както и за подготвяне на необходимите документи на оператора на БЛС и изискванията, които трябва да се спазват, следва да операторът на БЛС обстойно да е запознат с Регламент за изпълнение (ЕC) № 2019/947 и Приемливите средства за изпълнение към Регламента. Образец на Оценката на риска (Оценка на риска (SORA) (образец))е публикуван тук(интернет страницата на ГД ГВА www.caa.bg>>раздел Безпилотни летателни системи>>подраздел Заявления БЛС).

4.1.2. Попълнете заявлението за разрешение за експлоатация и съответните приложения

На интернет страницата на ГД ГВА www.caa.bg>>раздел Безпилотни летателни системи>>подраздел Заявления БЛС е публикувано заявлението(Разрешение за експлоатация) със съответните приложения и образци на документи, които трябва да се подадат при кандидатстване за разрешение в специфична категория.

4.1.3. Отговорете на следните изисквания:

За получаване на разрешение за експлоатация в специфична категория трябва:

a) Операторът на БЛС да разработи оценка на риска съгласно SORA методологията, като се отчете, че ще се извършва въздушно пръскане;

b) Операторът на БЛС да разработи съответните необходими документи и ръководства – Концепция за опериране (ConOps), Ръководсвто за експлоатация, План за аварийно реагиране (ERP) (на интернет страницата на ГД ГВА www.caa.bg>>раздел Безпилотни летателни системи>>подраздел Заявления БЛС са публикувани образци на документите за улеснение на операторите);

c) Операторът на БЛС да изпълни всички условия, произтичащи от оценката на риска.

Заявлението със съответните документи се подават в ГД ГВА, където се преглеждат и в случай че отговарят на изискванията, ще бъде издадено разрешение за експлоатация в специфична категория.