Летенето с дрон е забавно, но е свързано с отговорности. Вашият дрон споделя въздушното пространство с други въздухоплавателни средства, вертолети и в бъдеще с VTOL (въздухоплавателни средства с вертикално излитане и кацане). Поради това не можете да летите навсякъде с дрона. За всички във въздуха и на земята е много важно да се знае къде може да се извършват полети.
Преди да се издигнете в небето
Преди да полетите към небето като дистанционно управляващ пилот, едно от най-важните неща, които трябва да правите преди всеки полет, е да проверявате къде можете или не можете да летите с дрона, като преди полета проверите географските зони. Уверете се, че се наслаждавате на Вашия полет или вършите добра работа с дрона, без да се сблъскате с проблеми, като навлизане в забранена зона, което би могло да доведе до солидни глоби или да предпоставка за инцидент.
Проверка за географска зона – стъпка по стъпка
Ето няколко лесни стъпки за проверка за географските зони:
1. Изберете категорията и/ли подкатегорията на експлоатация според тежестта на дрона и планирайте полета си:
- Какво планирате да правите с Вашия дрон?
- Каква ще бъде траекторията на полета Ви?
- Каква е зоната, в която искате да летите?
Отговорност на пилота на дрона е да получи актуална информация за всички географски зони и да се съобразява с тях преди и по време на всеки полет.
2. Проверете за географски зони, публикувани от ГД ГВА и получете необходимата информация, като обърнете внимание на зоната, в която искате да летите с Вашия дрон.
3. След като определите района, в който възнамерявате да летите с дрона си, можете да прецените дали е възможно да летите там или не. Ако зоната е ограничена, ще намерите повече информация за всички необходими разрешения. В случай на неотложна необходимост да се лети в забранена зона се попълва заявление, което се изпраща до ГД ГВА по имейл, указан в заявлението, най-късно 10 дни преди планираната дейност.
4. Ако сте получили разрешение да летите в зона с ограничен достъп, уверете се, че спазвате ограниченията на това разрешение.
Определяне на зони за летене – ограничения за височина, време, разстояние и др.
Може да попаднете на зони, в които се прилагат ограничения за полети или в които изобщо нямате право да летите с дрона си, например зона за полети на ниска височина за военните. Възможно е и в някои зони да се прилагат частични ограничения, например:
- Можете да летите с дрона само под определена височина, по-ниска от максималната височина от 120 m, разрешена от правилата за неограничена категория;
- Летенето с дрон е разрешено само в определено време през деня, защото наблизо се провежда събитие (като концерт или спортен мач);
- Хоризонталното разстояние между Вас и Вашия дрон може да бъде намалено.
Система за геопространствено ориентиране
Благодарение на вградената в дроновете с клас маркировка от С1 до С4 функция за геопространствено ориентиране, те могат да открият потенциално нарушение на ограниченията на географската зона и да предупредят дистанционно управляващия пилот, който да предприемете незабавни и ефективни действия за предотвратяване на нарушението.
Функцията за геопространствено ориентиране се основава на географски данни, предоставени и редовно актуализирани от ГД ГВА. Ако Вашият дрон разполага с такава функция, отговорност на оператора на дрона и на пилота е да я актуализира за всеки дрон, с който ще се лети.